Olajok, zsírok, festékek, ételmaradékok – csak néhány olyan anyag a sok közül, amely sajnálatos módon nap, mint nap a csatornarendszerbe kerül. Helytelenül, hiszen a lefolyók, csatornák rendeltetéstől eltérő használatával nemcsak az azonnali dugulás, hanem a fertőzés, a környezetszennyezés és a bírság kiszabásának veszélyét is előidézhetjük.
A szennyvíz különféle mérgező anyagokat tartalmaz, így ha tisztítás nélkül folyna a patakokba, folyókba, súlyosan károsítaná az élővilágot és a környezetet. Éppen ezért a szennyeződéseket többféle módszerrel távolítják el: a mechanikai szűrés a darabos, az előülepítő a homokszerű, illetve olajos, a biológiai a szerves, a kémiai pedig a biológiailag nem bontható anyagokat távolítja el.
Azonban a csatornahálózat és a szennyvíztisztító kapacitása sem végtelen, ezért a környezetünk megóvása érdekében nagyon fontos tudni, hogy mit engedhetünk a csatornába és mit nem. A homok, a föld vagy a kavics fokozatosan tömíti el a lefolyókat, míg a vatta vagy egy darab rongy azonnali dugulást is okozhat, melynek következményeképp a szennyvíz a felszínre törhet. Ez nemcsak anyagi károkat okozhat, de komoly fertőzésveszély forrása is lehet.
jegyzet {color:#ffffff; font-size:12px; background-color:#747272; padding:10px; border:3px solid #747272; margin:10px; float:right;}
A kémiailag szennyező vegyületek mérgező hatással vannak a jótékony baktériumokra, súlyosan károsítva ezzel a szennyvíztisztító telep biológiáját. Ezért ne engedjünk a csatornába használt olajat, zsírt, benzint, festéket, gyomirtó szereket, erős savakat, lúgokat, vegyszereket. Ez ugyanis a környezet határértéken túli terhelésével jár, azaz olyan mértékű környezetszennyezést okoz, amely komoly bírságot vonhat maga után.
Súlyos szankció
Biatorbágy Nagyközség Képviselő-testülete
13/2005. (11.15.) Ör. sz. rendelete alapján az
illegálisan közterületi szennyvízcsatornába
vezetett szennyvíz-mennyiség, csapadékvíz-
mennyiség után az ingatlan tulajdonosa, illetve
használója 5 évre visszamenőleg és a törvényes
állapot megteremtéséig a csatornahasználati
díj ötszörösét köteles megfizetni.
Biatorbágyon úgynevezett elválasztott rendszerű szennyvízelvezető-hálózat működik. Ez azt jelenti, hogy az esővíz nem a csatornahálózatban, hanem a szennyvíztől elkülönítve, közvetlenül a befogadó vízfolyásba kerül elvezetésre. Az erre vonatkozó kormányrendelet értelmében az elválasztott rendszerű szennyvízelvezető műbe csapadékvizet, illetőleg a csapadékvíz-elvezető műbe szennyvizet juttatni nem szabad. Az elválasztott rendszerű csatornahálózatra illegálisan rákötött csapadékvíz-bevezetések miatt ugyanis csapadék esetén nagymértékben megnő a befolyó szennyvíz mennyisége, meghaladva ezzel a szennyvíztisztító telep maximális befogadó képességét. Így a telep nem képes a szennyvizet a megfelelő mértékig megtisztítani, ami környezetkárosítást eredményezhet.
A szennyvíz helyes kezelése senkinek sem jelent megerőltető feladatot. Mindössze annyi a teendő, hogy az elhasznált étolajat gyűjtsük elkülönítetten, illetve kerüljük az ételmaradékok csatornába juttatását, azokat szilárd hulladékként kezeljük! Együtt tisztábbá és egészségesebbé tehetjük környezetünket!
Kapcsolódó hír: