A program lépései:
2010. április 7-én 18:00-kor Szülői Tájékoztató Fórumot tartunk Biatorbágy – Faluházban (Baross Gábor u. 1). Itt kerül sor egy rövid ismertető után az esetlegesen felmerülő kérdések megválaszolására, illetve már regisztrációra is van lehetőség.
Résztvevők:
Dr. Palovics Lajos - Biatorbágy Város Polgármestere
Koósné Lévai Ildikó – Képviselő asszony, a védőoltás kezdeményezője
Dr. Stummer János – Szülész-nőgyógyász szakorvos
A méhnyakrákról, a HPV vírusról és a védőoltásról
Jelentkezés és a regisztációs lap leadásának határideje 2010. április 16.
2010. április 27-én történnek meg az első oltások
Döntésünkben szerepet játszott, hogy a védőoltás olyan anyagi terhet jelentene a legtöbb szülőnek (90.000 Ft/fő), amit nem tudna önerőből felvállalni, valamint az, hogy a méhnyakrák az egyik legtöbb áldozatot szedő betegség és az egyetlen olyan rákos női megbetegedés, amely ellen most már létezik védőoltás.
Mi okozza a méhnyakrákot?
A méhnyakrák Magyarországon a mellrák után a második leggyakoribb daganatos betegség a nők körében. 2007-ben hazánkban kb. 1500 új, rosszindulatú méhnyak elváltozást ismertek fel. A méhnyakrák halálozási aránya Magyarországon 10-szer magasabb a fejlettebb európai országokhoz képest, pedig a méhnyakrák - az emlőrákkal ellentétben – napjainkban már megelőzhető!
A méhnyakrákot 99%-ban a human papilloma vírus (HPV) rákkeltő típusai okozzák, szexuális úton való terjedéssel. A vírusnak több mint 100 típusa van, melyek közül a legtöbb alacsony kockázatú és nem okoz daganatot. A magas kockázatú (rákkeltő) típusok fertőzése esetén kezelés hiányában a rendellenesen működő sejtek méhnyakrákot idéznek elő. A leggyakoribb magas kockázatú típusok a 16-os és 18-as törzsek.
A szűrés segít a betegség idejében történő felismerésében
A méhnyakrák elleni küzdelem egyik fegyvere a betegség időben történő felfedezése. Hazánkban a nőgyógyászati vizsgálatot kenetvétellel egészítik ki. Az így végzett rendszeres citológiai szűrés a korai felfedezés jó lehetőségét jelenti, hiszen ez az egyetlen olyan rákféleség, ahol könnyen diagnosztizálhatjuk a kóros vagy rákmegelőző elváltozáson átment sejteket, és hamar el is lehet távolítani a beteg szövetrészt.
Bár a szűrés jó segítség rákhoz vezető elváltozások észleléséhez, a kóros esetek körülbelül 20 százalékát még ezzel sem lehet felfedezni. Az is igaz, hogy a pozitív lelettel való szembesülés minden nő számára megrázó és aggasztó „élmény”, akárcsak az érintett sejteket eltávolító műtéti beavatkozás.
Mi ellen véd az oltás?
A védőoltás új és hatékony módszer a méhnyakrák megelőzésére, illetve kockázatának csökkentésére. Az oltás úgy fejti ki hatását, hogy megakadályozza a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai által kiváltott, esetlegesen méhnyakrákot okozó fertőzés kialakulását. A védőoltás, amely a HPV 16-os és 18-as onkogén (rosszindulatú daganatot okozó) törzsek ellen véd, világszerte a méhnyakrákok több mint 70%-át előzheti meg. Közel 100%-os védelmet biztosít az ezen kórokozókkal összefüggésbe hozható méhnyak-rendellenességek ellen, a további HPV törzsek okozta esetleges rendellenességek pedig a rendszeres szűréssel idejében felismerhetők és megfelelően karban tarthatók.
Miért érdemes védekezni a méhnyakrák ellen védőoltással?
Azért , mert...
... a vírus könnyen terjed, könnyen elkapható. Bár nemi úton terjed, szexuális együttlét sem szükséges a fertőződéshez. Elég a nemi szervek környékén lévő bőrfelületek érintkezése (petting).
…a fertőzés már akár az első szexuális aktussal megtörténhet. Becslések szerint a HPV fertőzést a szexuális aktivitás megkezdését követő 2-3 év alatt szerzik a fiatalok.
... az óvszer nem véd meg teljes mértékben a fertőzéstől.
... egy esetleges természetes úton létrejövő fertőzés nem alakít ki elégséges védettséget a szervezetünkben egy következő HPV fertőzés ellen, így a lányok/nők egész életükön át ki vannak téve a méhnyakrákot okozó rákkeltő HPV fertőzésnek.
... a méhnyakrák kialakulása hosszú évekig tart (10-20 év), közben nem észlelünk tüneteket, és anélkül megtörténhet a baj, hogy annak tudatában lennénk.
... a szűrés a betegség felismerésére alkalmas, a méhnyakrákot okozó HPV fertőzés megelőzésére nem.
Kinek javasolt a vakcina?
Célszerű oltani a szexuális életet még nem élő serdülőket éppúgy, mint az aktív szexuális életet élő, természetes fertőzésen már (akár) átesett nőket is. A védőoltás a leggyakoribb rákkeltő HPV törzsek ellen véd, amelyek világszerte a méhnyakrák kialakulásának több mint 70%-áért felelősek. Közel 100%-os védelmet biztosít az ezen kórokozókkal összefüggésbe hozható méhnyak-rendellenességek ellen, a további HPV törzsek általi kockázat pedig a rendszeres szűréssel csökkenthető. A védőoltás minden nőnek ajánlott korosztálytól és HPV státusztól függetlenül, az egyetlen feltétel, az egy évnél nem régebbi negatív citológiai (méhnyak szűrési) lelet. Ne feledjék: az oltás után a rendszeres szűrést ugyanúgy folytatni kell.
Ebben az évben is mintegy ötszáz nő – anya, feleség, barátnő – hagyta el örökre gyerekét, , férjét, szerelmét azért, mert nem figyelt eléggé önmagára. Megelőzhető lett volna!
BiatorbágyVáros Önkormányzata most lehetőséget kíván nyújtani leánygyermekeink védelmére. Reményeink szerint ezen kezdeményezés hatására mindannyian jobban odafigyelünk majd a településünkön élő minden hölgyre!
Miért ajánlják orvosaink a védőoltást?
„A megelőzés már a serdülőkorú lányok esetében is rendkívül fontos lenne; a felnőttkori súlyos, életveszélyes megbetegedés megelőzésében”.
„Egy szülő így tudja a majdan felnőtté váló gyermekét egy súlyos, halálos betegségtől megvédeni, s mondhatja el: „Én mindent megtettem”. Javaslom minden kislánynak beadni a védőoltást!”.
„Ez az a betegség, amelynek a gyógyítása, amikor a nőgyógyász felfedezi, már elkésett. Ezért nagyon fontos a megelőzés, melynek egyik legfontosabb módjának a védőoltást tartom”.
„Nő vagyok, feleség és anya. Míg kicsi volt a lányom, fogtam a kezét, óvtam, védtem, a legjobbat akartam neki. Most is ezt teszem, de már csak jelképesen fogom a kezét. Remélem személyes példámmal sikerült felismertetnem vele is a rákszűrés fontosságát, azt, hogy figyeljen magára és vigyázzon az egészségére. A megelőzés fontos módja a védőoltás.”/